https://www.hasanbankeroglu.com.tr/wp-content/uploads/2020/11/kisirlik-tedavisi.jpg

İnfertilite (Kısırlık) Tedavi Yöntemleri

 

Aşılama

Aşılama yöntemi, yeni teknolojiler sayesinde kolay uygulanabilen, ağrısız bir yardımcı üreme yöntemidir. Bu yöntem, bir yıl boyunca düzenli ilişkiye rağmen gebe kalamamış ve infertilite (kısırlık) tanısı almış hastalara uygulanır.

Aşılama tedavisinde, anne adayına yumurtaya son olgunluğunu veren çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra, eşinden sperm örneği alınır ve bu spermler arasında şekli en düzgün ve en hareketli olanlar santrifüj ve yıkama yöntemleri ile seçilip kateter yardımı ile anne rahmine bırakılır.

 

In Vitro Fertilizasyon (IVF) – (Klasik tüp bebek)

Tüp bebek, laboratuvar ortamında oluşturulan embriyoların anne adayının rahmine transfer edilmesi işlemidir. Klasik IVF yönteminde, kadından alınan yumurta ve partnerinden alınan belli sayıda sperm, laboratuvar koşullarında bir araya getirilerek dölleme kapasitesi en yüksek spermin yumurtanın içine girmesi sağlanır. Döllenme işleminin oluşması için yaklaşık 16-18 saat beklenir ve daha sonra mikroskop altında değerlendirme yapılır. Bu tedavinin uygulanabilmesi için yeterli sayıda yumurta ve spermin olması gerekmektedir.

 

Intra Stoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI) – Mikroenjeksiyon)

ICSI yönteminde, klasik IVF tedavisinden farklı bir dölleme yöntemi uygulanır. Embriyologlar, özel mikroskoplar altında, yumurtanın içerisine spermi özel iğneler kullanarak enjekte eder ve döllenen yumurta özel kültür ortamına alınır. İşlem gerçekleştikten 16-18 saat sonra döllenme kontrol edilir. ICSI, özellikle az sayıda yumurta rezervi olan çiftlerde ya da erkek faktörlü (sperm sayısında ve/veya hareketinde düşüklük gibi) vakalarda döllenme şansını artıran bir uygulamadır.

 

Yüksek Mikroskopik Büyütme ile Seçilmiş Sperm Mikroenjeksiyonu – (IMSI)

IMSI, sperm seçiminde kullanılan spermlerin 6000-8000 kat büyüterek incelenmesine olanak sağlayan ve sperm bozukluğu olan çiftlerde başarı şansını arttıran bir uygulamadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hemen Arayın!

+90532 611 11 18

Copyright 2020 www.hasanbankeroglu.com.tr  All rights reserved.

Copyright 2020 www.hasanbankeroglu.com.tr  All rights reserved.

bt_bb_section_top_section_coverage_image